9
fotot
Põhipildi valik 1 (Vida Press)

Õlgedest punutud kotid on suveklassika, millest on saanud viimastel aastatel omaette hitttoode, mis ühel õigel suvenautlejal lausa peab käe otsas rippuma ning millele on osanud kaupmehed selle tagasihoidlikust päritolust hoolimata keevitada juurde hitile kohase hinnasildi.

Õlgedest punutud kott on ilmselt üks selliseid asju, mis on igalühel korra elus olemas olnud ja mille omamine pole erilisi emotsioone tekitanud. See lihtsalt on olemas ja kui ei ole, siis pole ka midagi katki. Nüüd on aga õlgkotid tegemas tõelist võidukäiku ja moefännid on oma peened disainerikotid vahetanud suvekuudeks hoopis lihtsate õlgedest punutud kottide vastu. Seejuures tegemist pole sugugi ainult rannakotiga, vaid tänaseks on see niisama populaarne ka tänavakotina ning julgemad naised jalutavad sellega isegi kontorisse. Siinkohal tasub siiski enne selgeks teha, kas ülemusele taoline suvine look ikka istub või tasub märmik ja sülearvuti siiski veidi ametlikumasse sumadani lükata.

Vaheldusrikkus on õlgkottidest teinud aga naiste tõelise suvearmastuse. Näiteks lugedes välismaiseid moeblogisid, siis esimese asjana jääbki silma see, et moegurmaanid tõttavad puhkusereisil esimese asjana kohalikule turule ning soetavad endale mõne õlgkoti, millele siis terve puhkuseaja truu ollakse ning mis käib kaasas rannas, turul ja ka sõbrannadega linna peal hängides. Mõned blogijad on lausa nii heldeld, et ostavad turult kotte suurema hunniku ja müüvad või annavad ära neid oma lojaalsetele lugejatele. Seejuures väärib märkimist, et kottide järele on lugejate seas nõudlus nii suur, et pärismaailmas läheksid naised (ja mehed!) ilmselt kättpidi üksteisele kallala, et mõne koti õnnelikuks omanikuks saada. Mõnes mõttes on selline hullus ka arusaadav, sest harvad on need korrad, kui moeilmas on võimalik endale mõni hitistaatusesse tõusnud asi osta kõigest mõnekümne euro eest. Tõsi, kavalad kaupmehed on avastanud siinkohal ka lihtsa rahateenimisvõimaluse ning nii müüvad peenemad luksusbrändid õlekotte ka mõnesaja ja -tuhande euro eest. Ilmselt ikka selleks, et rikkamad kliendid ei peaks end lihtsurelikena tundma, kes mingite odavate kottidega ringi promeneerivad. Näiteks on võimalik endale osta Dolce & Gabbana üle tuhande euro maksev õlgkott. Chaneli õlgkoti tõlgenduse eest võib aga välja käia 6000 euro ringis. 

Erinevalt enamikust moehittidest, ei pärine õlgkotid aga sugugi mõnest suurest moemekast, vaid nende lugu sai alguse hoopis kaugemalt. Nimelt pärinevad õlgkotid väidetavalt hoopis kaugelt Filipiinidelt, kust need laia ilma kandunud on. Õlgedest koti punumine on seal eelkõige eksporiäri ja kohalikke nendega ringi käimas väga sageli ei näegi. Väidetavalt pärineb õlepunumistehnika 14. sajandist ja on küllaltki sarane tavalise korvipunumisega. Kuna aga õlgkotti ei pea nii tugevalt punuma kui korvi, saab neisse põimida musterid ja teisi materjale, mis teevad koti isikupärasemaks ja selle võrra ka aktraktiivsemaks. Näiteks on viimasel ajal eriti trendikad kotid, kuhu on sisse punutud värvilised paelad või nahkribad. 

Tänukirja võivad õlgkotid eelkõige saata aga näitlejatar Jane Birkinile, kellest suurimat punutud õlgkotifänni polnud enne nähtud. Nimelt sobitas ta õlgkotti kõikvõimalike rõivakomplektide juurde ega pidanud paljuks sellega isegi Cannes'i filmifestivalile minna. 

Kottide populaarsuse juures tänapäeval ei mängi väiksemat rolli aga ka see, et nende eest hoolitsemine on kukepea ning erinevalt kõiksugustest teistest sumadanidest ei pea neid spetsiaalsete vahenditega hooldama, vaid asja ajab ära ka vesi ja märg rätik.

Nagu trendiröögatuste puhul ikka, on peale klassikalise välimuse tulnud brändid välja kõikvõimalike tõlgendustega. Näiteks võib soovi korral endale soetada õlgedest punutud ridiküli või hoopis tillukese õlakoti. Samas tasub meeles pidada, et klassikaline õlgkott ei lähe iial moest, õlgridikül aga küll. Kuid, milline on siis klassikaline õlgkott? Juba sajandeid on klassikaliseks peetud sellist õlgedest punutud kotti, mis meenutab oma stiililt korvi, on pealt avatud ning sellele on lühikesed, samuti õlgedest, sangad.

Trendikaid õlgkotte: 

Stiilinäiteid, millega õlgkotti väljaspool randa sobitada: 

Jaga artiklit

1 kommentaar

L
Lihtne.  /   13:12, 9. aug 2017
Valad lõngakerad välja ja oledki jälle trendikas.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis