Näiteks pingelisele tööreisile sõites oleks hea mõte kotti pista kaaslase järele lõhnav riideese, mis mõjub rahustavalt. (Sobreira / Alamy)

Kui stressirohkes olukorras on käepärast mõni armsama lõhna kandev ese, võib see mõjuda rahustavalt, tõestas Briti Columbia ülikooli psühholoogiauurimus, kus osales 96 paari.

Mehed pidid kandma 24 tundi puhast särki, hoiduma end lõhnastamast ja suitsetamast, kirjutab Science Daily. Naised said nuusutamiseks kas kandmata särgi või särgi, mida oli kandnud nende partner või mõni võõras. Seejärel pidid nad läbima teeseldud tööintervjuu, lahendama matemaatikaülesande, vastama küsimustele oma stressitaseme kohta ja andma süljeproovi stressihormooni kortisooli taseme määramiseks.

Partneri särki nuhutanud naised, kes lõhna ka ära tundsid, jäid katseolukorras rahulikumaks ja kortisoolitase oli nende kehas väiksem. Võõrast lõhna nuusutanud naistel oli kortisoolitase kõrgem. Põhjust, miks me võõraid mehi pelgame, võib teadlaste sõnul otsida evolutsioonist.

Igatahes on nüüd selge, miks naised tihti oma mehe särgi selga tõmbavad või miks magatakse meelsasti kallima voodipoolel, kui teda parajasti pole. Naised on küll üldiselt teravama ninaga, ent sama võib toimida ka meeste puhul.

Jaga artiklit

6 kommentaari

V
Veel õnnetum  /   11:48, 11. jaan 2018
Nüüd on masekas räigelt suurem, nuusutasin ta kampsunit, see haises õlle, kanepi ja mingi teise naise parfüümi järele...
K
kallima lõhnad  /   20:42, 10. jaan 2018
Parem on võtta mõni riideese mille peal kallim eelmisel nädalavahetusel mõned tunnid istus.

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis