3
fotot
VASTUOLU: Suund tervislikkusele tingib ühtlasi surve vähendada toodetesse lisatavat suhkrut. Eestis on sellega tegeldud juba kolm kuni viis aastat, aga „vähem suhkrut“ on lubatud pakendile kirjutada vaid juhul, kui lisatud suhkru kogust on vähendatud vähemalt 30%. (Pixabay)

Aina teadlikumaks muutuvad tarbijad asutvad üha tugevamalt ka toidutööstuse kandadele. Toiduliidu juhataja Sirje Potisepp toob välja, milliseid suundi praegu tootearenduses järgida tuleb. 

1. Tervislikkus. Inimesed valivad toite varasemast teadlikumalt ja lähtuvalt arusaamast, mis teeb nende enesetunde heaks. Seejuures on väga populaarseks saanud probiootilised tooted ning proteiini ja antioksüdante sisaldavad toiduained. Samuti jätkavad oma võidukäiku gluteeni- ja laktoosivabad tooted. 

2. Suhkru vähendamine. Suund tervislikkusele tingib ühtlasi surve vähendada toodetesse lisatavat suhkrut. Eestis on sellega tegeldud juba viimased kolm kuni viis aastat, aga „vähem suhkrut“ on lubatud pakendile kirjutada vaid juhul, kui lisatud suhkru kogust on vähendatud vähemalt 30%. See võib tähendada aga tugevat muutust maitses ja toode ei pruugi tarbijale enam meeldida.  

3. Soola vähendamine. Tarbijaid püütakse magedamate toodetega harjutada järk-järgult ja puuduv sool asendatakse sageli maitseainetega. Samas tekib siin probleem: soolasisaldust vähendades lüheneb ka toote säilivusaeg, inimesed seevastu aga tahavad üha pikemaid säilivusaegu. 

4. Taimetoitlus. Järjest rohkem leiab poest veganitooteid ja populaarseks on saanud taimsed joogid. Nõudlust on ka lihale ja piimale alternatiivsete valguallikate järele.  

India köök pole populaarne mitte ainult Eestis, vaid kogu maailmas. (Pixabay)

5. Maailma maitsed. Kõige moodsam maitse maailmas on praegu India köök ja ingveriga toidud. Samas hinnatakse järjest rohkem ka põhjamaa (Nordic) maitseid.

6. Kvaliteettooted. Üha enam inimesi soovib endale vahel midagi erilisemat ja hinnatumat lubada. Sestap pakuvad ka suurtootjad kvaliteet või „käsitöö“ tooteid, kõige sagedamini näeb neid alkohoolsete jookide, maiustuste ja pagaritoodete hulgas. 

7. Kiirtooted. Aina kiirenev elutempo on tõstnud au sisse snäkid, mida saab süüa ajast ja kohast olenemata. Samuti tahetakse igasuguseid batoone, püreesid ja n-ö pärast trenni tooted, mida saab manustada kas või jooksu pealt, kuid mis on samas tervislikud. 

8.Kääritamine. Nii alkohoolsete kui ka mittealkohoolsete jookide, piimatoodete ja köögiviljade puhul kasutatakse sageli fermentatsiooni.  

"Üha enam peab toidutööstus arvestama teadlike tarbijatega," tõdeb Toiduliidu juhataja Sirje Potisepp. (Tiina Kõrtsini)

9. Külmkuivatamine. Peale marjade kasutatakse seda üha enam ka valmistoitude puhul.

Üha menukam on ka supertoitute, seemnete või köögiviljade lisamine. Jookidest on taas pead tõstmas kasemahlajoogid ja kombucha ehk teeseenejook.

Jaga artiklit

7 kommentaari

A
AJ  /   12:35, 11. märts 2018
Toit peab olema vajalik organismile ja eelduseks, et seeditav. Mitte kõik ei seedi kõiki toite. Iga töötlemise etapp (v.a fermenteerimine) vähendab seeduvust, muudab toidu kõrgmolekulaarsed ühendid kui reegel veel raskemini omistatavaks.
  /   18:32, 10. märts 2018
Kindlasti ei eelista kohalik tarbija pikemaid säilivusaegu, seda võib eelistada ainult müüja, kes ei hooli oma ostjast. . Kui korralikult teha ei viits, jätke tegemata, ärge solkige toiduaineid.

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis